Arama

Açık Kaynaklı Yazılım Uygulamaları

3 yıl önce


Açık Kaynaklı Yazılım Uygulamaları
ad image
ad image

 

Yazılım alanında konuşulan birçok kelime bazen insanlara oldukça yabancı gelebiliyor. Bunların başında da "Açık kaynak kodlu yazılım" kelimesi gelmektedir. Bu alanda daha önce çok fazla ilgilenme fırsatı bulamayan insanların merak ettiği bu kelimenin tam olarak ne olduğuyla ilgili Yazılım Firmaları tarafından anlaşılabilir açıklamalar yapılmıştır.

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir?

Günümüzde kullandığımız tüm programlar kaynak kodu kullanılarak derlenmiştir. Programlar yani daha sektörsel ifadeyle .exe dosyaları kaynak kodu satırından meydana

Yazılım Firmaları sayesinde gelmektedir. Bu aşamada kullanılan kodlamalar özellikle program dilleriyle ilgili bilgisi olmayan insanlar için oldukça karmaşık gelecektir.

Bir uygulama dosyası olarak hazırlanan bu kodlar "derlenir". Bu derleme aşamasının ardından kaynak koduna herhangi bir ihtiyaç da kalmamış olur. İşte bu şekilde hazırlanan dosyalar ürünün son halini görmemize neden olmaktadır. Yani bu tür yazılımların kaynak kodlarını görmeyiz. Bu iTunes gibi bir yazılımda daha net anlaşılacak bir durumdur.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar

Bu tür yazılımlar kaynak kodlarıyla birlikte yayınlanmaktadır. Geliştirici olarak 

Yazılım Şirketlerinde görev yapanlar bazı durumlarda derleme yaparak kaynak kodlarıyla birlikte uygula dosyasını da sunmaya karar verebilir. Bununla birlikte derleme işini kullanıcıya da bırakabilmektedir.

Açık kaynak kodlu yazılım, kaynak kodları herkese açık olan yazılımdır. Daha net olarak anlatacak olursak bu tür yazılımlarda kaynak kodu herkes tarafından görüntülenebildiği için herkes kendi isteği doğrultusunda yeni ve farklı bir sürümün ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımın Avantajları

  • Program topluluğunun gelişmesine yardımcı olur. Bunun sayesinde birçok yeni yazılım ortaya çıkacaktır.
  • Bu tür kodlamalarda çok fazla kişi aynı kodlama üzerinde çalışacağı için ortaya çıkan herhangi bir açığın kapatılması da daha hızlı bir şekilde olacaktır. Oluşan herhangi bir açık bir kullanıcı tarafından fark edilemese bile başka Yazılım Şirketleri bunu görerek kapatılmasına yardımcı olacaktır.
  • Mozilla Firefox, Chromium ve Linux'dan türetilmiş birçok yazılım gibi oldukça farklı türlerin meydana gelmesini sağlayacaktır.
  • Yazılım kodlarını gördüğünüz için yazılımcının bilgisayarınız üzerinden şüpheli işlemler yapıp yapmadığını rahatlıkla görebilirsiniz. Buda sizi daha güvenilir bir yazılım kullanmanıza yardımcı olur.

 

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image