Arama

Cevizin İnsan Sağlığına Faydaları

4 yıl önce

Cevizin İnsan Sağlığına Faydaları

Cevizin İnsan Sağlığına Faydaları
ad image
ad image

Cevizin besin değerleri, insan sağlığı açısından büyük öneme sahitir. Özellikle de içeriğindeki yağ asitleri, vitaminler, demir, fosfor ve potasyum gibi elementler sayesinde büyük bir vitamin ve yağ kaynağıdır. Bu yazımızda, düzenli ceviz tüketiminin faydalarını öğrenebilir ve cevizin nasıl alternatif olarak kullanılabileceğini keşfedebilirsiniz.

 

 

 

 

 • Ceviz İçeriğinde Neler Bulunur?

 

 

İlk olarak bu soruyla başlayalım. Ceviz; yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller açısından zengin bir besin kaynağıdır. 100 gram cevizde;

 

 • 650 kalori
 • 14 gram karbonhidrat
 • 15,2 gram protein ve 
 • 65.2 gram yağ bulunmaktadır.

 

Yukarıdaki besin değerlerinden de görüldüğü üzere ceviz yağ açısından zengindir. Bu yağ, insan sağlığına büyük ölçüde fayda sağlayan doğal bir yağdır. Ek olarak cevizde; kalsiyum, magnezyum, çinko, potasyum minerllari ile B ve E vitaminleri yer almaktadır. 

 

 

 • Sağlığa Faydası

 

 

Yapılan birçok araştırma, günlük düzenli ceviz tüketiminin kalp ve damar sağlığına faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Özellikle de kötü kolesterol olarak bilinen LDL oranını düşürmesi, kalbin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Kolesterolü kontrol altına alan ceviz, özellikle de 60 yaş ve üzeri bireyler açısından büyük bir fayda sağlamaktadır. 

 

Düzenli ceviz tüketimi yalnızca kalp ve damar sağlığına etki etmez. Aynı zamanda erkeklerde sperm üretimini ve sperm kalitesini de artırmaktadır. Araştırmalarla sabit olan bu durum, erkeklerde düzenli ceviz tüketildiğinde ortaya çıkmaktadır. Bu sayede sperm sayısında ve hareketliliğinde bir artış söz konusu olmaktadır. 

 

 

 • Beyne faydası

 

 

Sıklıkla duyduğumuz ceviz-beyin görünüm ilişkisi her ne kadar rastlantısal olsa da, cevizin beyin gelişimine faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle de cevizin içerisinde yer alan çoklu doymamış yağ, beyindeki oksidatif hasarla mücadele etme konusunda büyük bir rol arkadaşıdır. Düzenli ceviz tüketimi sayesinde hem daha sağlıklı bir beyne sahip olabilir hem de güçlü bir besin kaynağından faydalanmış olursunuz. 

 

 

 • Diğer Faydaları

 

 

Cevizin içerisindeki çoklu doymamış yağ, insan sağlığına faydalı olan yağ grubudur. Bu yağ grubu, yukarıda bahsettiğimiz durumlara ek olarak birçok fayda sağlamaktadır. Özellikle de tansiyonu kontrol altına alıcı etkisi sayesinde ceviz tüketimini artırmak isteyebilirsiniz. Stresin neden olduğu etkileri de azaltan ceviz, özellikle de kan basıncını düşürerek ileride meydana gelebilecek felç ve inme gibi riskleri azaltabilir. 

 

Tüm bu etkileri dışında, cevizin kilo verme konusunda kanıtlamış faydaları da bulunmaktadır. Tok tutucu etkisi sayesinde aşırı kalori alımını azaltan ceviz, sağlıklı yağ tüketimini de artırmaktadır. Böylece doymuş ya da trans yağ tüketimini çoklu doymamış yağ ile değiştirmiş olursunuz. 

Cevizin içerisinde yer alan Omega-3 yağ asidi, birçok açıdan faydalıdır. Özellikle balık yağı gibi takviye edici gıdalarda yer alan omega-3, zihin sağlığı ve kilo kontrolü açısından önemli özelliklere sahiptir. Düzenli olarak ceviz tüketimi sayesinde omega-3 eksikliğini giderebilir ve daha dinç bir zihne sahip olabilirsiniz. 

 

 

 • Nasıl Tüketilir?

 

 

Cevizin yukarıdaki faydalarını bilsek de, tüketimi konusunda yeteri kadar adım atmıyor olabiliriz. Bu durumda cevizi sadede “tek başına yenebilen” bir yemiş olmadığını hatırlamamız gerekir. Zira ceviz; salatalarda, yemeklerde, ara öğünlerde ve mezelerde kullanılabilir. Özellikle de hamur işi yemeklerde ve tatlılarda kullanılacak ceviz, sağlıklı beslenmenin basamaklarından birisi olabilir.

 

Ceviz, hem tatlı hem de tuzlu yemek tariflerinde rahatlıkla kullanılabilir. Ek olarak direkt olarak da tüketilebilen ceviz, ara öğünlerde de tercih edilmektedir. Aşağıdaki tariflere göz atarak diyetinize cevizi daha rahat bir şekilde ekleyebilirsiniz:

 

 • Peynirli cevizli erişte
 • Haydari
 • Muhammara
 • Ceviz soslu semizotu salatası
 • Cevizli içli köfte
 • Kaymaklı cevizli poğaça
 • Cevizli mısır ekmeği
 • Cevizli taş kadayıf
 • Baklava

 

Bu tarifler, içerisine ceviz ekleyebileceğiniz tariflerin sadece ufak bir kısmıdır. Damak zevkinize göre cevizi her tarifte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zira aşırı tatlı ya da tuzlu bir tada sahip olmaması sebebiyle cevizi her türlü yemeğin içerisine eklemeniz mümkündür.

 

Bu yazımızda, cevizin başlıca faydalarından ve ceviz kullanarak yapabileceğiniz yemek tariflerinden bahsettik. Yukarıda yer alan cevizin faydaları, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bilgilerdir. Bu nedenle sizler de günde 5 adet ceviz tüketerek bu bahsettiğimiz faydaları görebilir ve daha sağlıklı bir hayat için adım atabilirsiniz. 

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image