Arama

İşyeri Ortam Ölçümleri

3 yıl önce

İş sağlığı ve güvenliği teriminin hayatımıza yasal olarak girmesi ile birçok konuda yeni uygulamalar ortaya çıkmış ve var olan uygulamalar da yasa içinde yer alarak zorunlu hale gelmiştir.

İşyeri Ortam Ölçümleri
ad image
ad image

İş sağlığı ve güvenliği teriminin hayatımıza yasal olarak girmesi ile birçok konuda yeni uygulamalar ortaya çıkmış ve var olan uygulamalar da yasa içinde yer alarak zorunlu hale gelmiştir. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının yayınlamış olduğu yönetmeliklerde iş sahası içinde yapılan bazı çalışmaların hem işçi sağlığı açısından hem çevre sağlığı açısından hem de iş güvenliği açısından kontrol altında tutulması gerektiği belirtilmiştir. Yasada iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin bir parçası olarak belirtilen işyeri ortam ölçümleri için yetki yalnızca Çevre Ölçüm Laboratuvarlarına verilmiştir. Bu laboratuvarlar çevre bakanlığının izni ile kurulmuş ve kurulduktan sonra da Türk akreditasyon kurumu olan Türkak’tan onay alarak faaliyetlerini tarafsız bir şekilde yapacaklarını beyan eden bilimsel kurumlardır.

İş Güvenliği ve Ortam Ölçümleri

Yapılan iş gereği çalışan makinelerin fazla ses çıkardığı ortamlarda bu sesin çalışan kişilere ya da çevrede bulunan kişilere zarar vermeyecek seviyede olduğu anca bu tarafsız laboratuvarların yaptığı ses gürültü ölçümleri ile kanıtlanır. Bunun için laboratuvara başvuru yapılmalı ve firmada çalışan cihazlar ile ilgili teknik bilgiler verilerek ölçüm yapılması talep edilmelidir. Ses seviyesi desibel olarak ölçülür ve çıkan sonuç belirli bir skala içine konularak insanlara verebileceği zarar konusunda bazı yorumlar yapılır. Sonuç eğer tehlikeli seviyede ise mutlaka bu gürültüyü azaltmaya yönelik ya da kişilerin etkilenmesini azaltmak için iş güvenliği ile ilgili önlemler alınmalıdır. Bunları öğrenmek için ortam ölçümleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu ölçümler düzenli olarak yapılıp, raporlanması da gerekmektedir. 

Ortam Ölçümü Yapan Laboratuvarlar

Ortam ölçümü yapan laboratuvarlara internet üzerinden firma rehberleri sayesinde ulaşım sağlanabileceği gibi www.prosafety.com.tr web adresinden de konu hakkında detaylı bilgi alınabilir. Bu sayede de gerekli olan ölçümler herhangi bir denetim ve cezai işleme maruz kalmadan yapılmış olur. Ölçüm ile ilgili yapılması gerekenleri öğrenerek periyodik kontrol de yaptırabilirsiniz. 

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image