Arama

Kadın Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

1 yıl önce


Kadın Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?
ad image
ad image

 

 

Kadın spor ayakkabı modelleri özellikle spor yaparken tercih edilmesi sebebi ile, alınırken dikkat edilmesi gereken pek çok faktörü içeren bir üründür. Kadınlar için moda sektörünün çok daha çeşitli olması, spor ayakkabı da dahil olmak üzere tüm ürünlerde sayısız model ile karşılaşabilmenizi sağlar. Ancak bu noktada spor ayakkabısı seçiminin doğru sporu yapmak ve rahatsızlığı önlemek ile direkt olarak ilişkili olduğunu bu sebeple tercihin çok daha büyük bir titizlik ile yapılması gerektiğini unutmamak gerekir.

 

Doğru Spor Ayakkabısı Seçimi

Doğru spor ayakkabı seçimi sağlık için çok önemlidir. Spor ayakkabı alışverişi yaparken moda, renk ve uyumdan önce dikkat edilmesi gereken faktörler olduğunu söylemek ise kesinlikle yanlış olmayacaktır. Bu noktada topuklu ayakkabı modelleri seçim içinde geçerli olan bir faktör vardır. Bu faktör, ayakkabının modeli ne olursa olsun, ayak tipinize uygun olanının seçilmesi gerektiğidir.

 

Ayakkabının ayak tipine uygun olması çok önemlidir. Ayak şekilleri düz tabanlı, normal tabanlı ve içi boş tabanlı olmak üzere üç ana kategoride incelenir. Ancak her kişinin ayak tipi ve büyüklüğü farklıdır. Çeşitli rahatsızlıklardan dolayı çok farklı ayak tiplerine sahip olan kişiler doktorlarının önerilerine dikkate alarak, kendilerine ve rahatsızlıklarına özel ayakkabılar seçmelidirler. Ayağın şekli, eğriliği, kemeri gibi bilgilere sahip olmak, daha rahat ve sağlıklı ayakkabılar seçmenize yardımcı olabilir.

 

Ayak Numarasından Küçük ya da Büyük Ayakkabı Alınmamalıdır

Ayak tipi gibi ayak numarası da çok önemlidir. Yaşınıza bağlı olarak ayakkabı numaranız değişebilir veya şekil kaybı nedeniyle ayakkabı numaranız değişebilir. Bu noktalara göre seçim yapılmalıdır. Kendi numaranızdan büyük ya da küçük spor ayakkabı almak ayaklarınız ve ayak bileklerinizde ciddi sorunlar yaşamaya neden olabilir.

 

Nefes Alan Bir Model Seçin

Spor ayakkabının nefes alması da oldukça önemlidir. Bu nedenle ayakkabı alırken ve dış kısımlara dikkat etmelisiniz. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yanlış ayakkabı seçimi yaparsanız ayaklarınız terler, kötü koku yayar ve bakteri üremesi gibi sorunlara yol açar.

 

Spor ayakkabı giyiyorsanız topuğunuz rahat olmalıdır. Ayakkabılar ne gevşek ne de sıkı ve ayak bileği çevresinde rahat olmalıdır. Parmaklarınızı ayakkabınıza sıkıştırmamaya dikkat etmelisiniz. Sizin için tamamen uygun olan bir spor ayakkabının içerisinde parmaklarınızı serbestçe hareket ettirebilmelisiniz. Ayakkabının başparmağı ile burun bölgesi arasında ortalama 1 cm mesafe olmalıdır. Bunun yanı sıra genellikle tercih ettiğiniz elbise modelleri de ayakkabı seçimi esnasında göz önünde bulundurularak, elbiseleriniz için uygun modeller seçilmelidir.
 

 

 

 

admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image