Arama

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE MİKROENJEKSİYON (ANKARA)

3 yıl önce

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE MİKROENJEKSİYON (ANKARA)

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE MİKROENJEKSİYON (ANKARA)
ad image
ad image

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE MİKROENJEKSİYON (ANKARA)

Mikroenjeksiyon nedir? 

Özellikle şiddetli erkek infertilisinde bir devrimdir. Klasik Ankara tüp bebek tedavi yöntemlerinde sperm ve yumurta hücrelerinde sperm hücresinin yumurta hücresini döllemesi beklenir. Sperm sayısı yetersizliği olan, spermlerinin hareketliliği az olan ya da sperm şekil bozukluğu bulunan erkeklerde yumurtanın döllenmesi için yeterli değilse özel bir alet ile ince cam bir iğnenin içine alınan tek bir sperm hücresi, mikroskop altında yumurta hücresi içerisine direkt olarak verilerek döllenmesi sağlanır. Bu noktada mikroenjeksiyon yöntemi vazgeçilmez bir devrimdir. Klasik tüp bebek tedavisinden farklıdır. Klasik tüp bebekten farkı kendi kendine döllenmesini beklemeyip yumurta hücresinin içerisine sperm hücresini direkt olarak enjekte etmektir.

Mikroenjeksiyon yöntemi ile yapılan tüp bebek tedavileri de klasik tüp bebek tedavileri ile yapılan takip süreçleri aynı olmakla birlikte, kullanılan ilaçlar izlenen yol değişiklik göstermemektedir.Takiplerimiz yine Prof Dr Sevtap Hamdemir Kılıç kliniğinde tarafımdan yapılmaktadır. Yine HCG verildikten 36 saat sonra yumurtalar toplanır. Toplanan yumurtalara embriyologlarımız tarafından mikroenjeksiyon uygulanmaktadır.

KİMLERE MİKROENJEKSİYON UYGULANIR ? 

  • Sperm sayısının az olması

  • Sperm hareketliliğinin az olması

  • Sperm şekillerinin bozuk olması

 

Tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon yönteminde döllenme oranları, sperm miktarı ile eş düzeyli bağlantılı olmamaktadır. Menide bir ya da iki tane sperm tespit edilmesi ile bile döllenme gerçekleşebilir. Tüp bebek tedavilerinde Mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenme oranı ise aslında oldukça yüksek olup ortalama %75 civarındadır. Sperm ya da yumurta akliteleri düşük olan olan infertilite sorunu yaşayan çiftlere uygulanan bir yöntemdir sperm doğrudan yumurta içerisine aktarılır bu sayede döllenme müdahale ile oluşturulmuş olur ve bu durum embriyoyu oluşturur. 

Erkekten alınan spermin kadının  yumurtasında sitoplazma içine enjekte edildiği için tıbbi olarak literatürde Intra Cytoplasmatic Sperm İnjection ‘’ICSI ‘’ olarak adlandırılabilmektedir. 

MİKROENJEKSİYON NE ZAMANDIR UYGULANMAKTADIR? 

İlk olarak 1992 yılında Belçika ‘ da uygulanmışır. 1992’ den sonra sperm hücresi tespit edilemeyen erkek baba adaylarında yani azosperm problemi olanlarda TESE ile bile hücre tespit edilirse eğer mikroenjeksiyon yöntemi ile bebek sahibi olma şansını bulabilmektedirler. 1992’den sonra yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmış  tüp bebekte altın bir yöntemdir. 

KLASİK TÜP BEBEK YÖNTEMİ İLE MİKROENJEKSİYON YÖNTEMİNDE MAALİYET FARKI NEDİR?

Klasik tüp bebekte de mikroenjeksiyon ile yapılan tüp bebek işlemlerinde de neredeyse aynı malzemeler kullanılmaktadır. Ancak maliyeti belirleyen bu yöntemlerin uygulandığı merkezlerdir. Ankara tüp bebek merkezlerinde de fiyatlarını, kaliteye, tecrübeye, kullandıkları malzemelere göre oluşturulmaktadır. Her merkezde farkındalık gösterildiği gibi Ankara Tüp Bebek Merkezi ve Ankara Tüp Bebek Laboratuvarlarında da fiyatlar değişiklik göstermektedir. O yüzden merkezlerden fiat almak en doğrusudur. 


 

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image