Arama

ÖĞRENMEYİ ÖĞRENMEK

1 yıl önce


ÖĞRENMEYİ ÖĞRENMEK
ad image
ad image

 

 

Üniversiteye (YKS) hazırlık, lise giriş sınavlarına (LGS) hazırlık hatta iş hayatında iseniz işinize projenize hazırlık,…. Ne iş yaparsanız yapın ister öğrenci olun ister iş veren neye ne kadar ve nasıl hazırlandığınız çok önemlidir. Düşünün projeyi nasıl çizmesi gerektiğini bilmeyen bir mimar, uçağı nasıl kullanması gerektiğini bilmeyen bir pilot. Örnek olarak verdiğim pilot, mimar veya herhangi bir meslekle öğrencinin farkı nedir? Öğrenci kelime anlamı itibariyle “Öğrenim görmek amacıyla ders alan kimse, okul çocuğu, talebe veya Bir bilim veya sanat yetkilisinin gözetimi ve yol göstericiliği altında belli bir konuda çalışan kimse” anlamına gelmektedir, yani öğren kişidir öğrenci. İşi öğrenmek olan bir insanın öğrenmeyi nasıl gerçekleştireceğini, nasıl ders çalışılacağını bilmesi de Mimarın çizimi bilmesi ile pilotun uçağı nasıl kullanacağını bilmesi ile aynı anlamdadır. Yani öğrenci öğrenendir, öğrencinin işi öğrenmektir.

 

Burada aklımıza şu soru gelmeli ders çalışan daha doğrusu ders çalışmak için vakit harcayan her birey gerçekten de öğrenebiliyor mu? Çevrenizde velilerden şu cümleye mutlaka şahit olmuşunuzdur “Benim çocuk gerçekten ders çalıştı ama olmadı”. İşte tamda burada sorulacak soru şu: nasıl ders çalışması gerektiğini bilerek mi çalıştı? Misal acaba bir tarih dersini çalışma şekli ile matematik dersini aynı şekilde mi çalışmalıyız, aynı şekilde çalıştığımızda aynı sonucu mu alırız? Buna verilecek cevap Hayır. Her dersi çalışma şekli farklı olduğu gibi ard arda hangi dersin çalışılması gerektiği bile farklıdır. Bunu bir örnekle açıklayalım. Beynin sanılanın tersine yorulmaz, duyu organları yorulur ama beyin yorulmaz ve beyinin iki yarım küresinin yapabileceği şeyler (işlevi farklıdır). An basit anlatımıyla sayısal temelli iki dersin ard arda çalışılması yerine bir sayısal bir sözel çalışılması ders çalışmada verimliliği artıracaktır.

 

Öğrenmede hafıza tekniklerini kullanmakta dikkat edilmesi gereken başka bir husus. Hangi hafıza tekniğinin hangi derse uygulanacağını bilmek gerekir. Bu ve buna benzer örnekleri çoğaltabiliriz. Hepsinde de çıkacak sonuç “öğrenmeyi öğrenmek” tir. Öğrenmeyi öğrenmeden çalışılan Fizik, Türkçe, … ‘den alınacak verim sınırlı olacaktır.

                                                                                                                                        Burak METİN                                                                                                                           İstanbul Aydın Üniversitesi                                                                                                                   

                                                                                                                   Bölge Temsilcisi

 fark yaratan (2) (1)-i6360ff03df2cd.png

 

 

Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image