Arama

Akıllı telefonlara bakmayı seven goril

6 yıl önce

Louisville Hayvanat Bahçesi'nde çekilen bir fotoğraf viral geçtikten sonra Kelly Grovier, türler arasındaki bağlantı anlarına bakıyor.

Akıllı telefonlara bakmayı seven goril
ad image
ad image

 

Yeşaya Kitabına göre, "kurt kuzu ile yaşamak ve leopar çocukla yatmak" olduğunda barışın bir dönemi şafak olacak; Ve buzağı ile genç aslan ve birlikte saman birlikte ". İki genç gorilin bir akıllı telefonda keyfini çıkarırken genç bir kadınla uzanmakta olan bir goril hakkında hiçbir şey söylenmekle birlikte, bu hafta ABD Kentucky Kenti'ndeki Louisville Hayvanat Bahçesindeki bir fotoğraf, bu olası senaryoyu tasvir ederek, Şüphesiz önemli bir şeyin derin bir işaretidir. Ama ne?

Çerçevede

Her hafta Kelly Grovier haberlerden bir fotoğraf çeker ve harika bir sanat eserine benzetir.

Çerçeveden daha fazla bilgi edinin .

Fotoğraftaki iki figürü (Lindsey Costello'nun Instagram'da "Yeni arkadaşım ve ben bebek gorillerinin videolarını izlemekten hoşlanıyorum!") Imajı postaladıktan sonra viral hale gelen neredeyse görünmez bir koruyucu bariyer ayırırken, hafif bir parlaklık Cam, genç kadının yumuşak arkadaşının koyu, kaslı şekline gauzily olarak hayalet yansımasını sağlar. Sonuç, bir dokunuş hassasiyeti ile kopmaz bir mesafenin ihtiyatlılığı arasında dolaşan bir görüntüdür.

(Kredi: Lindsey Costello)

Lindsey Costello ve goril Jelani'nin bu fotoğrafı Instagram'da yayınlandıktan sonra bu hafta viral gitti (Kredi: Lindsey Costello)

İki figürü bir araya getiren şey, genç kadının elinde tuttuğu gadget'ın ekranını aydınlatan teknolojinin mucizelerine ortak bir şaşkınlık oluşturuyor - insanlığın bu türlerle olan ilişkisinde şu anda çok dokunaklı olan bir bağ. Wired dergisinde geçtiğimiz yıl yayınlanan bir makaleye göre , Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki maden cevheri maden cevheri-kolonit-tantalit arayan madenciler "neredeyse her türlü elektronik cihazda kullanılan bir mineral", goril popülasyonlarındaki belirgin düşüşten büyük ölçüde sorumludur . Bu ışıkta görülen fotoğraf aslında bir şeylerin işaretidir: insanların benzersiz yetenekleri olan değişen sıcaklık ve zulüm, nezaket ve açgözlülük.

Gözlemcilere, insanoğlunu gezegenimizi paylaşan yaratıklarla olan ilişkisinde beklenmedik bir avantaj sunarak, Lindsay Costello'nun goril Jelani'yle etkileyen fotoğrafı, 1839'da Kraliçe Victoria tarafından yaptırılan olağanüstü bir tabloyu akıllarına çağırıyor. Bir dizi aslanın sergilendiği serilerden övgüyle söz ediliyor Amerikalı hayvan eğiticisi Isaac van Amburgh tarafından gerçekleştirilen sahneleme eylemiyle, Kraliçe Victoria popüler hayvan ressamı Sir Edwin Landseer'i Amburgh'un sansasyonel hareketinin ruhunu yakalamak için tuttu.

(Kredi: Wikimedia)

Kraliçe Victoria, Edwin Landseer'i, aslanla evlilik yasasını gördükten sonra 1839'da Isaac van Amburgh ve Hayvanlarını boyamak üzere görevlendirdi. (Credit: Wikimedia)

Kapsamlı bir kalemin içine, korkunç canavarların arasından dokunduktan sonra, Landseer'in emici tablosu, evcilleştirilen ile evcilleştirilmemiş arasındaki, medenileşmiş ve vahşi olan şey arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Sanatçı beklenmedik bakış açılarından kafesin dışından geçen kişilerin inceleme altındaki sergilere dönüştüğü, beklenen bir perspektifi ilginç bir şekilde tersine çevirdi. Yönümüzüze duyduğumuz yönelimi yoğunlaştırmak, Yeşaya Kitabının ünlü ayetlerinin Tanrı'nın yaratıklarının tümünün birlikte varolduğunu öngören canlı bir tablosunu yürürlüğe koyarak performanslarını tamamladığı söylenen uzanmaya dayanan aslan tamerin giydiği klasik giysidir. Sonuç, Kentucky'ten bu haftaki fotoğrafı gibi, bize çerçevede gerçekten olağanüstü olanı yansıtmaya zorlayan bir çalışma: hayvanların sakinliği veya insanlığın sükuneti mi?

Bu öykü veya BBC Kültüründe gördüğünüz başka bir şey hakkında yorum yapmak isterseniz  Facebook  sayfamıza gidin veya  Twitter'da bize mesaj gönderin .

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

You may also be interested in;

Yorumlar

ad image
ad image