Arama

Fizikçiler 'Negatif Kütle' ile Sıvı Oluşturuyor

6 yıl önce

ABD, Japonya ve Çin'den gelen uluslararası fizikçilerden oluşan bir ekip, negatif kütleli bir sıvı üretti; tam da bunun gibi. Araştırmayı açıklayan bir kağıt Physical Review Letters dergisi tarafından yayınlandı.

Fizikçiler 'Negatif Kütle' ile Sıvı Oluşturuyor
ad image
ad image

 

Varsayımsal olarak, madde, negatif veya pozitif bir elektrik yükünün olabileceği şekilde negatif kütleye sahip olabilir.

İnsanlar nadiren bu açıdan düşünmek ve günlük dünyada Isaac Newton'un sadece olumlu yönlerini görür hareket ikinci yasası bir kuvvet bir nesne katına hızlanma kütlesine eşit olduğu,.

Diğer bir deyişle, bir nesneyi iterseniz, iterek yönlendirdiğiniz yönde hızlanır. Kütle, kuvvet yönünde hızlanır.

"Yaptıklarımızın çoğunu yapmaya çalışıyoruz. Pullman'daki Washington Eyalet Üniversitesi'nden fizikçi Dr. Michael McNeil Forbes ve Seattle'daki Washington Üniversitesi'nde, negatif kitlesi ile bir şeyler iterseniz kendinize doğru ivme kazandırır "dedi .

Washington Devlet Üniversitesi, Japonya'daki OIST Yüksek Lisans Üniversitesi ve Çin'deki Şangay Üniversitesi'nden Dr. Forbes ve yazarları, rubidyum atomlarını hemen hemen mutlak sıfıra soğutarak negatif kütle koşullarını yarattılar (eksi 459.67 derece Fahrenhayt veya eksi 273.15 derece Celsius), Bose-Einstein kondensatı olarak bilinen şeyi yaratıyor .

Bu maddenin durumunda parçacıklar son derece yavaş hareket eder ve kuantum mekaniği ilkelerini takiben dalgalar gibi davranıyorlar .

Aynı zamanda senkronize olurlar ve enerjiyi kaybetmeden akan bir süper akışkan olarak bilinen şey olarak bir arada hareket ederler .

Ekip bu koşulları, parçacıkları yavaşlatmak, onları daha soğuk hale getirmek ve sıcak, yüksek enerjili parçacıkların buhar gibi kaçmasına izin vermek, materyali soğutmak için lazerler kullanarak yarattı.

Lazerler, atomları sanki yüz mikrondan küçük bir kapta kalmış gibi sıkıştı.

Bu noktada, rubidyum süper akışkan düzenli kütleye sahiptir.

Kaseyi kırmak, rubidyumun acele etmesini sağlayacak ve merkezdeki rubidyum dışarıya doğru itilirken genişleyecektir.

Forbes ve arkadaşları, negatif kütle yaratmak için atomları ileri geri atan ve döndürme biçimini değiştiren ikinci bir lazer grubunu uyguladı.

Şimdi rubidyum yeterince hızlı dışarı fırladığında, eğer negatif kitlemiş gibi davranıyorsa.

"Bir kez ittiğinizde geriye doğru hızlanır. Rubidium görünmeyen bir duvara çarpmış gibi görünüyor, "dedi Dr. Forbes.

"Bu fenomen laboratuvar koşullarında nadiren yaratılmış ve kozmozun daha zorlu kavramlarından bazılarını keşfetmek için kullanılabilir" diye ekledi.

_____

MA Khamehchi ve ark . 2017. Bir Dönme-Yörünge Bağlı Bose-Einstein Yoğunlaşmasında Negatif-Kütle Hidrodinamiği. Phys. Rev. Lett . 118 (15): 155301; Doi: 10.1103 / PhysRevLett.118.155301

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image