Arama

'Liderler mezhep gerilimleri konusunda net mesajlar verdi'

8 yıl önce

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın, 13. İslam Zirvesi'ne katılan liderlerin, mezhep gerilimlerinin aşılması konusunda kararlı olduklarını söyledi.

'Liderler mezhep gerilimleri konusunda net mesajlar verdi'
ad image
ad image

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, 13. İslam Zirvesi'ndeki gelişmeleri TRT Haber'e değerlendirdi.

Kalın, TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç'un sorularını cevapladı.

Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanlığını değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Herhalde bir Türkiye farkı olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın zirveye başkanlık etmesi, oturumlarda bu konuları gündeme getirmesi bunun ilk işaretlerini verdi” dedi.

Kalın sözlerini şöyle sürdürdü:

“218 maddelik, 30 küsür sayfalık önemli bir bildirge çıktı. Önümüzdeki dönemde İTT'nin ve üye ülkelerin izleyeceği siyasi programın ana çerçevesini belirleyen metinler; Kırım meselesi, Kıbrıs, Ahıska, Batı Türkleri; aynı zamanda Keşmir'i koyduk, Filistin...”

Zirvede mezhep gerilimlerini konusunda net mesajlar verildiğini belirten İbrahim Kalın, “Liderler düzeyinde karalılıkla  'bizim bu mezhep gerilimlerini aşmamız lazım' konusunda mesajlar verildi. Çok bedel ödedi İslam dünyası mezhep melesinden” dedi.

"Türkiye-İran ilişkilerini bölge politikasına indirgemek doğru olmaz”

Kalın, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Ankara ziyaretiyle ilgili, “Onlar Suriye Savaşı’nın biran önce bitmesini istiyorlar ama Esed meselesinde anlaşamıyoruz. Türkiye-İran ilişkilerini bölge politikasına indirgemek doğru olmaz” ifadesini kullandı.

"İsrail meselesinde sona doğru geliyoruz"

İbrahim Kalın, Mısır, Rusya ve İsral ile ilişkilerle ilgili soruları da, “Mısır ile ilgili farklı bir trafik yaşanmadı. Rusya meselesinde de ara ara gündeme geliyor. Umarım bir noktada bu sorunu halledeceğiz. İsrail meselesinde sona doğru geliyoruz. Bu sorunun adil ve kalıcı bir şekilde çözüleceğini umut ediyoruz” şeklinde yanıtladı.   
 

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image