Arama

Mattis; İran 'terorizmin' en büyük devlet sponsoru dedi

7 yıl önce

İran, dünyadaki teröre en büyük devlet sponsoru, James Mattis ise iki güç arasındaki gerilimin artmaya devam ettiğini iddia etti.

Mattis; İran 'terorizmin' en büyük devlet sponsoru dedi
ad image
ad image

 

ABD Savunma Sekreteri, Donald Trump, balistik füzeleri test ettikten sonra İslam ulusuna yeni yaptırımlar uyguladıktan sonra kınayıcı sözleri söyledi.

Mattis, "deli köpek" lakaplı, "İran'a gelince, bu dünyadaki terörizmin en büyük devlet sponsoru" dedi.

"Yok saymak hiç iyi değil. Görevden atılmak hiç iyi değil ve aynı zamanda şu anda Orta Doğu'da sahip olduğumuz güç sayısını artırmaya hiç ihtiyaç duymuyorum.

"Her zaman bunu yapabilecek kapasiteye sahibiz, ancak şu anda bunun gerekli olduğunu düşünmüyorum."

Barbra, iki ülke arasında ticareti yapılan bir dizi hakaretin en sonuncusu ve tüm savaş korkuları bırakıyor.

Trump, İran da dahil olmak üzere yedi müslüman çoğunluk devletinden mülteci ve göçmenlerin ABD'ye girmesini yasaklayan bir yönetici talimatı çıkardığında bu düşmanlıklar tetiklendi.

Amerika Birleşik Devletleri daha sonra 13 kişi ve ABD'nin İran'a yaptırımlar otoritesi altında 12 şirket yaptırıma , Beyaz Saray bir balistik füze testi ve diğer faaliyetleri üzerinde "ihbarı üzerine" İran'ı koymuştu gün sonra.

Web sitesinde yayınlanan bir bildiride ABD Hazinesi, bazıları Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan ve Çin'de bulunan yaptırımda bulunan kişi ve kuruluşları listeledi.

Yaptırımlara İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafız Ordusu üyeleri de yer alıyor. 

İran misillemede, "bölgesel terörist gruplara" yardım eden ABD'li bireylere ve şirketlere kısıtlamalar getirileceğini söyledi.

İran, ABD Hazine tarafından yaptırımların, ABD'nin yasal taahhütlerini ve nükleer anlaşmayı destekleyen BM Güvenlik Konseyi'ni ihlal ettiğini söyledi.

ABD Hazine, yaptırımların Hazinenin 2015 nükleer anlaşması kapsamı dışındaki "yurtdışındaki kötü amaçlı faaliyetleri engelleme konusundaki çabaları" nın bir parçası olduğunu belirtti. 

Bildiride, yaptırımların 2015 yılında resmi olarak Ortak Karma eylem Planı olarak bilinen İran nükleer anlaşması kapsamında imzalanan ABD taahhütleriyle "tutarlı" olduğunu söyledi.

Dün Başkan Donald Trump şunları söyledi: "İran ateşle oynuyor - Başkan Obama'nın ne tür 'türden olduklarını takdir etmiyorlar.' Ben değilim!"

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

You may also be interested in;

Yorumlar

ad image
ad image