Arama

Musul'un El-Nuri Camisi Neden önemlidir

6 yıl önce

Musul'daki El-Nuri Camisi, hükümet güçleri ile cihad örgütü İslam Devleti (IS) arasındaki savaş sırasında yok edildi.

Musul'un El-Nuri Camisi Neden önemlidir
ad image
ad image

 

Irak ordusu, militanlardan Eski Şehrin en ünlü simgelerinden biri olan camiye ve eğitilmiş el-Hadba minaresine patladığını ve bunun üzerine birlikler ilerlediğini söyledi.

Fakat ABD liderliğindeki koalisyonu, çatışmanın her iki tarafı için de sembolik önemi olan camiyi imha etmekle suçladı.

IS liderliğindeki Ebu Bekir el-Bağdadi, Temmuz 2014'ün başında nadir bulunan bir kamusal görüntü ortaya koydu ve savaşçılarının şehri kontrol altına almasından sadece haftalar sonra yeni bir "hilafet" in yaratılışını ilan eden bir konuşma yaptı.

İnsanlar Irak'taki Musul'daki El Nuri Camii önünde yürüyüş yapıyor (9 Temmuz 2014)Resim telif hakkıEPA

Resim yazısıOrijinal 12. yüzyıl camesinden kalanların hepsi eğimli minare idi

Büyük Cami, ölümünden iki yıl önce 1172 yılında yapımını emreden Türk Musul ve Aleppo hükümdarı Nur el-Din Mahmud Zence'nin adını aldı.

Nur al-Din, Müslüman güçleri seferber eden veya Hıristiyan Haçlılara karşı cihadveya Tanrı yolunda savaş yapmakla meşgul.

Nur el-Din, 28 yıllık idaresi sırasında Şam'ı ele geçirdi ve Salih'in başarısının temellerini attı. Saladin, Mısır'da komutan olarak görev yaparak Eyyüb hanedanını kurdu ve 1187'de Kudüs'ü tekrar ele geçirdi.

Nur el-Din, ayrıca, cihadçılar tarafından, Şiiler üzerinde Sünni Müslümanların ortodoksluğuna hükmedilmesi yönündeki çabalarından ötürü saygı görüyor.

Bu ünlü şahsiyete bağlanmasına rağmen , orijinal camiden kalanların hepsi , eğik minare, bazı sütunlar ve Mekke'nin yönünü belirten mihrabdı.

Silindirik minareyi, İran tasarımlarından esinlenerek ve küçük, beyaz sıvalı bir kubbeyle örten titiz bir tuğla işle kaplandı.

Tamamlanması sırasında, minaresi 45 m yüksekti . Ancak İbn Battuta 14. yüzyılda Musul'u ziyaret ettiği sırada minare çoktan eğildi ve takma adını "el-Hadba" ya da "kambur" u satın almıştı.

1932'de Musul'daki El-Nuri Camii'nin Hadba minaresini gösteren fotoğrafResim telif hakkıKONGRE KÜTÜPHANESI

Resim yazısı1932'de burada gösterilen Hadba minaresi uzun zamandır yapısal olarak dengesizlikten korkuyordu

Eğilme nedeni tam olarak bilinmiyordu. Minaresi, yerel geleneklere göre, yüzyıllar önce öldüğü gerçeğini görmezden gelen, cennete yükselirken üstten geçerken Peygamber'e selam verdi.

Ancak uzmanlar bunun hakim kuzeybatı rüzgarlarından, güney tarafındaki tuğlalara güneşin etkisi ya da tuğlaları bir arada tutan zayıf alçıdan kaynaklandığına inanıyorlar .

İran-Irak Savaşı sırasında Musul'u vuran bombalar, kanalizasyonun havuzlarda toplanmasına ve temellerin zayıflamasına izin veren minarenin tabanında yeraltı borularını da kırdı.

2012 yılında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) hesaplanan minare dik eksen dışı 2.5m (8.3ft) yaslanmış olduğunu ve ciddi yapısal zayıflık muzdarip ve çökme riski altında olduğu uyarısında bulundu.

2 Haziran 2014'te ajans , minareyi istikrara kavuşmayı amaçlayan Nineveh eyaleti hükümetiyle bir koruma programına başladığını açıkladı .

İslami bir Irak Devleti ve İskoç Levant (ISIL) militanı, 23 Haziran 2014'te Musul kentindeki bir sokakta siyah bir afiş ve bir tüfek tutuyorGörüntü telif hakkıREUTERS

Image captionIraklı militan, Kuzey Irak'ta ilerlemeden önce Haziran 2014'te Musul'un kontrolünü eline aldı

Ancak o haftanın ilerleyen saatlerinde, Musul'da ölümcül çatışmalar Irak'taki İslam Devleti ve Levant (Isil veya İsis) olarak bilinen olaylardan militan olarak patlak verdi ve sürpriz bir saldırıda bulundu .

Şehri geçip geldikten sonra, Günaydın Bağdat'a doğru süpürüldüler ve Nineveh, Salahuddin ve Diyala'nın birçoğunun kontrolünü birkaç gün içinde ele geçirdiler.

BM'ye göre , 12 Haziran'da militanlar, kendilerine katılmayı reddettikleri için Büyük Cami'nin imamı Muhammed el-Mansouri'yi özetle öldürdüler .

Haziran ayının sonunda, Isis resmi olarak bir "hilafet" in kurulduğunu ilan etti- Şeriat'a uygun olarak Tanrı'nın milletvekili ya da halifesi tarafından yönetilen bir devlet.

Ebu Bekir el-Bağdat'ı Halife İbrahim olarak adlandırdı ve dünya çapında Müslümanlardan sadakati istedi. Grup, İslam Devleti olarak yeniden adlandırdı ve Irak ve Levant sözünü bıraktı.

IS lideri Ebu Bekr el-Bağdadi, Cuma vaazı, 4 Temmuz 2014'te El-Nuri Büyük Camii'nde teslim ettiGörüntü telif hakkıREUTERS

Resim yazısıEbu Bekir el-Bağdat, Temmuz 2014'te camide İslam'ın liderliğini yaptığı ilk halka açıldı

Bağdat , 4 Temmuz'da Cuma günkü vaazini el-Nuri Camii'ndeki kürsüden sunmuştur - ki bu, uzun yıllardır ilk halka açık görünüşüdür.

Siyah bir bornoz ve siyah türban giymişti - Bağdat'ın kritik bir niteliği olan Peygamber'in Kureyş kabilesi tarafından soyulduğunu iddia eden bir işaret - Bağdat, gönülsüzce "sadıkların komutanı" unvanını kabul ettiğini söyledi.

"Allah, Büyük ve Yüce, mücahit kardeşlerinize zafer ve fethin lütfu verdiler ve uzun yıllar sonra cihad yürütüp, sabrını göstererek ve Tanrı düşmanlarına karşı şiddetli bir mücadele ederek bunu yapmalarını sağladı" diye ekledi. . "Halifeliği ilan etmek ve imamı güçlendirmek için acele ettiler, Müslümanlara yüklenen görev bu" dedi.

Açılış adresini ilk halife ile tekrarlayan Bağdat, onun adını "sizin aranızda en iyisi" olmadığına vurgu yapan Bağdat, sözlerini şöyle sürdürdü: "Haklı olduğumu görürseniz bana yardım edin. Ancak, yanılıyorum görürseniz , Bana tavsiyelerde bulun ve rehberlik et. "

Genel bir bakış, Musul'daki El-Nuri Camii'nin eğimli minaresini (10 Mart 2017)Resim telif hakkıAFP

Resim yazısıMusul sakinleri, kenti ele geçirdikten kısa süre önce Hadba minaresini patlatmaya çalıştı.

Musul sakinleri cemaatin Cuma hizmetine katılmalarının emredildiğini , varışta iyice araştırıldığını ve nereye ve nasıl oturulacaklarını söyledi.

Ve o ayın sonunda sakinlerin , İslam militanlarının Müslümanlar veya gayri-Müslimler tarafından saygı gören mabet ve türbelerin cihad grubunun putolata göreceği yönündeki çabaları kapsamında Hadba minaresini patlatmaya çalıştıklarından şikayetçi oldular .

İki sakin, militanların yüksek patlayıcı madde taşıyan Ulu Cami'ye vardıklarında bir kalabalık avluya çıktı ve minarenin etrafında bir insan zinciri oluşturmak için kolları birbirine bağladığını söyledi.

 

Medya başlıkIrak ordusu, bir video yayınladı El-Nuri Büyük Camii'nin imha edildiğini gösterdiğini söyledi

Bildirildiğine göre, militanlar destek verdiklerini ve tanıkların savaşçıları uyarmadıklarında ayrıldığını söyledi: "Minareyi patlatırsan, bizi de öldürmek zorunda kalacaksın."

Sakinlerin militanların geri geleceğinden emindiler, ancak ABD tarafından yönetilen koalisyon hava ve yer desteği ile Ekim 2016'da hükümet tarafından başlatılan Musul'u yeniden ele geçirmek için bir saldırının bir parçası olarak minarenin Irak güvenlik güçleri hareket ettikçe hala duruyordu.

Çarşamba gecesi saldırıdan sorumlu Irak komutanı, seçkin Terörle Mücadele Teşkilatı birimlerinin, IS militanları "başka bir tarihsel suç işlemiş" cami ve minarenin 50 metrelik (165ft) kadarı içinde ilerlediğini ve havaya uçurulduğunu söyledi.

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

You may also be interested in;

Yorumlar

ad image
ad image