Arama

OTO EKSPERTİZ DE FREN SİSTEMİ KONTROLÜ

5 yıl önce


OTO EKSPERTİZ DE FREN SİSTEMİ KONTROLÜ
ad image
ad image

Oto Ekspertiz işlemi için getirilen araçlara yapılan kontrollerden en önemlilerinden bir tanesi de fren sistemi kontrolüdür. Çünkü fren sistemi insanlar için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle 2. El araç alacağınız zaman aracın mutlaka fren sistemi kontrol ettirilmelidir. Araç fren testi, fren test cihazı yardımıyla yapılır. Ekspertiz işlemi yapılırken aracın frenleme performansı, fren sistemi elemanları, balata ve disklerde sorun var mı yok mu kontrolü yapılır. Araçta frenleme performansının kontrol edilmesi fren sisteminin durumunun anlaşılması için büyük önem taşır. Aracda ki fren performansını fren sistem elemanları, yolun durumu, lastiklerin bakım ve değişimlerinin zamanında yapılmasının da etkilemekte olduğu unutulmamalıdır. Araçlara uygulanan fren testiyle;

Ankara oto ekspertiz’de

· Aracın dört tekerleğinin maksimum fren performansı ölçümü

 

· Aracın arka fren kısıtlayıcısının kontrolü

 

· Aracın frenleme boyunca dengesinin kontrolü

 

· Pedal gücünün ölçümü

 

· Fren kaliper kontrolü

 

· Fren servosu kontrolü

 

· Fren diski ve balataların kontrolü

 

· Fren gücü ve dengesinin ölçümü

 

· Yuvarlanmadan dolayı oluşan sürtünmenin ölçümü

 

· Aracın arka ve ön dingillerinin sağ ve sol yüzdelerinin ölçümü

 

· Farklı frenleme şiddetine göre ön ve arka fren yüzdesi ölçümü

 

· Aracın fren yapma şiddetine göre dört lastiğin performansa katkısının ölçümü

 

· ABS sistemi kontrolü

 

· ABS sistemi öncesi fren ölçümü yapılmaktadır.

 

Bu ölçümlerin hepsi grafiksel olarak alıcıya rapor halinde sunulmaktadır.

 

Fren Sistemi Nedir?

 Araçlarda ki fren sistemi, sürücüye güvenli bir sürüş sağlamak amacıyla araçta yer alan önemli bir donanımdır. Aracın hızını gerektiğinde azaltan gerektiğinde durmasına yarayan kısaca sürüş kontrolüne destek olan sisteme fren sistemi denmektedir. Bu görevinden dolayı bir aracın fren sisteminden, çok yüksek dayanıklılık ve güvenilirlik beklenir. Araçlar, ne kadar hız yaparsa yapsın, hangi yol şartında olursa olsun fren sistemi gerektiğinde güvenli bir şekilde yavaşlamayı ve durmayı sağlamalıdır.

 

 

 Araçlarda kullanılan fren sistemi aracın çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Araçların çeşidine göre birçok farklı fren sistemi kullanılmakta fakat en fazla kullanılan fren sistemi çeşitleri, havalı ya da hidrolik fren sistemidir. Otomobillerde en çok tercih edilen fren sistemi hidrolik fren sistemidir.

 

 

 Araç motorlarında ki sistem, aracı hareket ettirebilmek için ısı enerjisini hareket enerjisine dönüştürmek üzere kurulmuştur. Aracın fren sisteminde ise durum, motor sisteminin tam tersine aracı durdurmak için hareket enerjisini ısı enerjisine dönüştürmek üzere kurulmuştur.

 

 

 Kinetik enerji bilinen adıyla hareket enerjisi, hareket halinde bulunan bir cismin hızının karesi ve kütlesinin çarpımının yarısına denir. Kinetik enerjinin artışı mantıklı olarak aracın kütlesine doğru orantılı olarak artar. Burada dikkat gerektiren nokta hareket enerjisinin hızın karesiyle doğru orantılı olarak arttığıdır yani aracın hızında iki kat artış olursa hareket enerjisi dört kat artmış olacaktır.

 

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image