Arama

Sudan Başcısı, ICC suçlamalarına rağmen Trump ile Suudi zirvesine sordu

6 yıl önce

Suudi Arabistan, savaş suçlarıyla ilgili olarak aranan Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'i ABD Başkanı Donald Trump ve Arap ve Müslüman liderlerle bir zirveye davet etti.

Sudan Başcısı, ICC suçlamalarına rağmen Trump ile Suudi zirvesine sordu
ad image
ad image

 

Beşir Sudan'ın Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour Cuma günü Suudi Arabistan'a gideceklerini söyledi.
Bakan, Sudan'a karşı ABD'nin yaptırımlarının Temmuz ayında kaldırılacağını ve ABD'nin ilişkileri normalleştirmek istediğine inandığını söyledi.
ABD, iddiayı doğrulamadı.
Devletin "terörizm sponsoru" olarak etiketlenmesinin ardından 1997'de Sudan'a ekonomik yaptırımlar uygulandı.
Başkan Barack Obama, görevden ayrılmadan kısa bir süre önce Ocak ayında kaldırımların bazılarını hafifleten bir yönetici kararı imzaladı.
Beyaz Saray bu hareketin Sudan'ın iç çatışmayı azaltma çabalarını kabul etmesi, yardıma ihtiyacı olan kişilere insani yardımların geliştirilmesi ve "terörizm" in azaltılması amacıyla geldiğini belirtti.
Obama, yaptırımların azaltılmasını Sudan hükümetine reformlarını sürdürmeye teşvik etmek için 25 hafta erteledi.
Bununla birlikte, ABD ile Sudan arasındaki ilişkiler gerginlik içermiyor.
Ülke, İran, Irak, Libya, Somali, Suriye ve Yemen ile birlikte Bay Trump'un önerilen seyahat yasağına dahil yedi kişiden biri.
'İnsanlığa karşı suçlar'
Cumhurbaşkanı Beşir ve Trump, ABD lideri Cumartesi günü Suudi Arabistan'a geldiğinde bir araya gelecek mi bilinmiyor.
Ziyaret, Bay Trump'un göreve başlamasından bu yana yaptığı ilk deniz gezisi ve "İslam'ın barışçıl vizyonuna yönelik umutları" konusunda yaptığı zirvede konuşacak.
2009 ve 2010 yıllarında Uluslararası Ağır Ceza Mahkemesi, en az 300 bin kişinin ölümüne neden olan Darfur'daki ihtilafa ilişkin soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle Beşir'e karşı tutuklama emri çıkardı.
Başvuran suçlamaları reddetti ve tutuklanmayı birkaç yıldan başarıyla kaçırdı.
Ömer el Beşir kim?
Sudan lideri, Güney Afrika tutuklamalarından kaçınılmasını istedi
ABD Suudileri kucaklamış demek ne demek?
ICC Lahey'de yaşıyor ve ulusal mahkemelerin harekete geçemediği ya da isteksiz olduğu durumlarda, dünyanın en büyük suçlarını denemek için 2002 yılında kurulmuştur.
Bir ABD'li yetkili, NBC'ye, Trump yönetiminin ICC iddianameleri ile karşılaşan kişilerin davetiyelerine veya seyahatlerine muhalefet ettiğini söyledi.
Yetkili, "ABD, Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in seyahatine açıklık getirdi." Dedi.
"ABD, Uluslararası Ceza Mahkemesini kuran antlaşma olan Roma Statüsüne taraf değilken soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarından sorumlu olanları sorumlu tutma çabalarımızı şiddetle destekliyoruz. Darfur, "diye ekledi yetkili ekledi.

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image