Arama

Büyük İskender uzmanı, hayatıyla ilgili belgesel dramayı tartışıyor

4 ay önce


Büyük İskender uzmanı, hayatıyla ilgili belgesel dramayı tartışıyor
ad image
ad image

"Büyük İskender: Tanrının Yaratılması", Netflix platformunda büyük tepki toplayan ve Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni'nin diziyi "kötü içerikli ve düşük kaliteli" olarak nitelendirdiği yeni belgesel dramanın başlığı. ” Kathimerini, Cambridge Üniversitesi'nde Yunan kültürü fahri profesörü ve "Büyük İskender: Efsanenin Arkasındaki Gerçek" kitabının yazarı Dr. Paul Cartledge ile temasa geçti ve ona ünlü generalin hayatıyla ilgili önerilerin geçerliliğini sordu. Alexander-Hephaestion “ilişkisi” ve sonuçta Yunanistan Kültür Bakanlığı'nın Yunan tarihini keyfi olarak istismar edenlere karşı harekete geçmesi gerekip gerekmediği gibi.

 

Büyük İskender konusunda uzman, hayatı üzerine-belgesel-drama hakkında-tartışmaya ağırlık veriyor0Profesör Cartledge, derin tarihsel bilginize dayanarak Netflix'in son belgesel dizisi "Alexander: The Making of a God" hakkında fikrinizi sormak istiyorum.

 

Tepkim karışık. İskender aslında ortalama bir izleyicinin sandığından çok daha zor, daha karmaşık ve çok daha az erişilebilir bir konudur - iki nedenden dolayı: a) günlüğümüz yok, onunla ilgili son derece kişisel, psikososyal bir doğaya dair başka bir kanıtımız yok, bu yüzden onu yapabiliriz. Onu gerçekte neyin harekete geçirdiğini asla bilemeyeceğim; b) kariyeri ve başarıları o kadar olağanüstü, neredeyse insanüstüydü ki, biz sıradan ölümlülerin bu adamın gerçek ölçüsünü alması çok zor. Netflix, dizilerini "bir tanrının yaratılması" olarak adlandırmakla iyi yaptı çünkü İskender, kendi yaşamı boyunca Yunanlı olmayanların yanı sıra bazı Yunanlılar tarafından da gerçekten de bir tanrı olarak tapınılmıştı.

 

Belgesele yönelik eleştirilerin çoğu, Hephaestion'un Büyük İskender'in cinsel partneri olarak sunulması üzerine yoğunlaştı. Tek çocuk sahibi olan ve bu yaşının oldukça geç bir yaşta olduğu Büyük İskender'in aşk hayatı hakkında antik metinler neler söylüyor?

 

Karmaşık bir durum. İskender yaşamı boyunca, Herakles adını verdikleri yarı Yunan, yarı İranlı bir kadından yaşayan tek bir çocuk sahibi oldu. Orada evlilik yok; dolayısıyla Makedon tahtının hanedan varisi de yok. Soğdlu-İranlı bir kadın olan ilk karısı Roxana, İskender öldüğünde ilk çocuğuna hamileydi. Yani İskender yalnızca "eşcinsel" değildi; eskilerin böyle bir kategorisi olsa da, onlar yoktu.

 

Hemen hemen tüm antik Yunan erkekleri, özellikle de kraliyet mensupları, evli kadınlar, ancak bazıları tamamen eşcinseldi - bunlardan biri, Atinalı Pausanias, Platon'un eros/aşk hakkındaki diyaloğundaki Sempozyum'daki bir karakterdir. Ve Thebes'te, MÖ 378 ile 338 yılları arasında, bütün bir piyade alayı olan "Kutsal Grup" 150 yetişkin erkek çiftten oluşuyordu. Ancak en azından bazı üst sınıf erkekler için norm, evlilik öncesi homoerotik bir aşamaydı; önce küçük sevgili olarak, sonra kıdemli, yetişkin partner olarak.

 

'Başarıları o kadar olağanüstü, neredeyse insanüstüydü ki, biz sıradan ölümlülerin bu adamın gerçek ölçüsünü alması çok zor'

 

İskender, Pella'da yaşıtı olan Hephaestion ile birlikte büyümüş, büyük Aristoteles tarafından onunla birlikte eğitilmişti ve muhtemelen - "muhtemelen" vurguluyorum - en azından gençliklerinin sonlarında ve muhtemelen daha sonra homoerotik, eşcinsel bir ilişkisi vardı - İskender'in krallığın kralı olduğunu hatırlayın. Makedonya henüz 20 yaşındayken. "Muhtemelen" diye vurguladım çünkü hiçbir eski kaynak onların sevgili ve sevilen olduklarını açıkça söylemiyor.

 

Öte yandan, İskender'in Bagoas adında bir İranlı hadımla sadece bir kaçıştan öte eşcinsel bir ilişkisi olduğunu da söylüyorlar. Bana göre bu, Alexander'ın bir yetişkin olarak (o sırada 30 yaş civarındaydı) yalnızca heteroseksüel olmadığı anlamına geliyor. Ancak o zamana kadar aynı anda bir değil üç eş edinmişti: Yukarıdaki Roxana ve iki Pers prensesi. Yani bir Yunan kadınla hiç evlenmedi! Skandal! Eşlerinin üçü de İranlıydı ve hayattayken doğurduğu oğlu da yarı İranlı bir kadındandı. İlginç! Zaten onun eşcinsel olup olmadığına dair anakronik meseleden çok daha ilginç.

 

Büyük İskender'in ölüm nedeni bugüne kadar aydınlatılamadı. Sizin tahmininize göre zehirlenmeden mi yoksa hastalıktan mı öldü? Peki ikincisine meylederseniz, onun muhtemelen öldürüldüğü tarihi hangi sebeple geçti?

 

Ben onun ölümünün, yıllar süren ciddi yaralanmalara ek olarak ölümcül bir hastalık, ölüme yakın hastalıklar, aşırı alkol tüketimi ve yeterli tıbbi bilgi, beceri ve ilaç eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Komplo teorileri bugün olduğu gibi antik dünyada da popülerdi; ve yukarıda belirtildiği gibi, iç savaş neredeyse ölümünden hemen sonra patlak verdiğinden, İskender'in ölümünün, rakiplerden birinin veya diğerinin onun üstün - bireysel - otokratik gücünü miras almasına fayda sağlamak için yapay olarak hızlandırıldığı sonucunu çıkarmak kolaydı. Ama eğer gerçekten öldürüldüyse/suikast edildiyse, o zaman bu zehirlenme yoluyla olmuş olurdu; Perslerden Roma imparatorlarına kadar antik dünyada pek çok hükümdar bu şekilde öldürülmüştü.

 

Netflix belgeseli, Büyük İskender'in mezarından antik çağın en büyük gizemlerinden biri olarak bahsediyor. Geçtiğimiz günlerde tarihçi Helene Glykatzi-Ahrweiler, kendi görüşüne göre Büyük İskender'in mezarının, Amfipolis bölgesindeki atalarının topraklarında bulunduğunu belirtti. Sizce Büyük Generalin son dinlenme yeri nerede?

 

Bayan Ahrweiler, Klasik Yunan'ın değil, Bizans'ın tarihçisidir. İskender ilk olarak Babil'de gömüldü, mumyalandı/mumyalandı, ardından cesedin Aigai, modern Vergina'daki Makedon kraliyet mezarlığına geri götürülmesi için MÖ 321'de mezardan çıkarıldı, sadece kraliyet bagaj treninin Ptolemy tarafından ele geçirilmesi/kaçırılması için. İskender'in çocukluk arkadaşı. Satrap olarak Ptolemy, İskender'in cesedini ilk olarak eski Pers öncesi Mısır başkenti Memphis'te yeniden gömdürdü. Bundan bir süre sonra, İskenderiye inşa edildiğinde ve orada bir "saray" inşa edildiğinde, ceset, bu kez kalıcı olarak, büyük, bir nevi "Lenin" benzeri bir türbeye yeniden gömüldü. Ancak bu mezara ne olduğu ve tam olarak nerede olduğu herkes tarafından tahmin ediliyor; birçok kişi de tahmin etti. Benim tahminime göre, İskenderiye'nin kraliyet mahallesi artık sular altında olduğundan, İskender'in mezarından ve cesedinden geriye bir şey kaldıysa aynı durum da geçerlidir.

 

Son olarak, "siyah" Kleopatra'dan "düşük kaliteli" Büyük İskender'e kadar. Sizce Yunanistan Kültür Bakanlığı protesto edip kültürel ürününü korumalı mı?

 

İran rejiminin Zack Snyder'in 2006 Thermopylae tabanlı filmi “300”ü protesto etmek zorunda kalması gibi, Yunanistan Kültür Bakanlığı'nın da Netflix “Alexander”ı protesto etme hakkı var. Bir film elbette bir filmdir, tarihin gerçeklerine dayandığı iddia edilse bile tarih değildir. Netflix "Alexander" belgesel draması bir belgeselden çok daha fazla dramadır: Uydurmadır, bir kurgudur ve bu nedenle talimattan çok eğlencedir. Bir şeyler öğrenmekten ziyade keyif almak ya da almamak.

 

"Düşük kaliteli" İskender'e gelince, zamanımızın hiçbir aktörünün, ölümünden çok sonra bile haklı olarak "Büyük" olarak etiketlenen veya lakaplanan gerçek İskender'i tam bir sadakatle taklit etmeye başlayamayacağından şüpheleniyorum. Alexandros adında birkaç Makedon kralı daha vardı ama yalnızca bir Büyük İskender vardı. İskender, hem Gazze'nin hadım valisi Kara Cleitus ve Batis gibi bireylere, hem de MÖ 335'te Thebanlılara ve MÖ 326'da Malloi'ye karşı olduğu gibi topluluklara çok kötü, hatta korkunç şeyler yaptı. Ancak hiçbir şüphe yok ki o sadece büyük değil, aynı zamanda "Muhteşem"di.

admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image