Arama

Tankerlerde tartışmasız lider Yunanlılar

4 ay önce


Tankerlerde tartışmasız lider Yunanlılar
ad image
ad image

İngiliz şirket VesselsValue'ye göre, Yunanlı gemi sahipleri küresel tanker pazarında açık ara baskın oyuncular olmaya devam ediyor; Yunanlıların sahip olduğu tankerler 70 milyar dolarlık bir değere ulaşıyor.

 

Kathimerini'nin Şubat 2024'ten itibaren edindiği en son verilere göre, Yunan armatörler yaklaşık 169,4 milyar dolar ile dünyanın en büyük üçüncü filosuna sahip.

 

İlk sırada yaklaşık 206,4 milyar dolar değerindeki filosuyla Japon armatörler yer alırken, onu 204 milyar dolarlık gemi değeriyle Çinliler takip ediyor.

 

Dördüncü sırada, kümülatif değeri yaklaşık 100 milyar dolar olan (ancak bu değerin yarısı yolcu gemileriyle ilgili olan) gemileriyle Amerikalılar yer alıyor ve onu 85,6 milyar dolarla Singapur izliyor.

 

İlk 10'u Güney Kore, Norveç, İngiltere, Almanya ve Hong Konglu armatörler tamamladı.

 

Ancak Yunan armatörler, gemilerinin büyüklüğü ve yaşı nedeniyle açık ara en önemli tanker filosuna sahipler: Dolayısıyla tanker sayısında Çinliler öndeyken, Yunanlıların hem daha büyük, hem de daha yeni, çok daha pahalı gemileri var. Son dönemde sürdürmeye devam ettikleri yatırımlar sayesinde.

 

Yunanlıların tankerlerdeki tartışmasız liderleri0

Böylece Çinlileri 22 milyar dolardan fazla geride bırakıyorlar.

 

Spesifik olarak, geçen yıldan bu yana Veson Nautical tarafından kontrol edilen analiz şirketi VesselsValue'ye göre, Yunan armatörlerin toplam değeri 169,39 milyar dolar olan gemileri, 69,51 milyar dolarlık tankerleri, 49,5 milyar dolarlık dökme yük gemileri ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gemileri var. 31,13 milyar dolar tutarında.

 

Yunanların sahip olduğu LNG nakliye filosunun değer açısından dünyanın ikinci büyük filosu olduğu, Japonların sahip olduğu filonun ise ilk sırada yer aldığı belirtiliyor.

 

Bu sektördeki değerler artan talep sayesinde 2022 yılından itibaren yüksek seviyelerde sabit kalıyor.

 

Ayrıca Yunanistan'ın elinde bulunan ve değeri 10,15 milyar dolar olduğu tahmin edilen kayda değer bir konteyner nakliye filosu da bulunuyor.

 

İngiliz denizcilik veri şirketi, son iki yılda Rusya'ya karşı devam eden yaptırımların ve bunun sonucunda ortaya çıkan talep artışının tankerlerin kârını artırmaya devam ettiğini söyledi.

 

Ayrıca Kızıldeniz'de ortaya çıkan durum, en azından kısa vadede kazançlara daha fazla destek sağlıyor.

admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image