Arama

Güneş Sisteminin yaşam için en olası yeri ara

6 yıl önce

Uzay bilimcileri, dikkatlerini, Mars'tan uzaylılar için başka bir cennete götürüyorlar Güneş Sistemimizin aylarında bazı buzların altında kalan sıvı okyanusları.

Güneş Sisteminin yaşam için en olası yeri ara
ad image
ad image

 

Chris McKay Mars'a aşık oldu. Kırmızı, tozlu, paslanmış dünya bir zamanlar yaptığı cazibeyi artık tutmuyor.

"Uzun yıllar Mars'ta takıntılıydım," diyen Nasa gezegen bilimcisi, kariyerinin çoğunu kırmızı gezegende yaşam belirtileri arayarak geçirdiğini itiraf ediyor.

"En yüksek seviyede baştan çıkarıcılık" diyor. "İlk aşkımdan vazgeçtim ve görmek istediğim şeyi bana gösteren diğerini takip ediyorum."

McKay'in duygularının yeni amacı Satürn'ün buzla kaplanmış ayı Enceladus'dur. Ortak Nasa ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Cassini uzay sondası tarafından araştırılan ay, büyük olasılıkla yüzeyin birkaç kilometre altındaki sıvı bir okyanusa ait güney kutbundan su püskürtüyor. Cassini, bilindiği gibi , bu su yaşam için hayati önem taşıyan tüm maddeleri içerdiğini keşfetti : karbon, azot ve hidrojen halindeki mevcut enerji kaynağı.

"Sanırım bu kadar" dedi McKay. "Bir astrobiyoloji bakış açısından, bu en ilginç hikayedir."

Europa (Kredi: Nasa)

Jüpiter'in ayı olan Europa, Güneş Sistemi'nde yaşamı barındıran en muhtemel yerlerden biri olmasına rağmen (Kredi: Nasa)

Ancak Cassini, Satürn'ün atmosferinde ölümüne kadar birkaç hafta kaldı. "Hayatı arayan bu tüy boyunca uçmalıyız" diyor. "Bunu yapmak için yeni bir görev geliştirdik, alçak ve yavaş ilerleyecek, büyük bir örnek alacak ve yaşam kanıtı arayacak bir görev."

Bu önerilen misyon şu anda beş gelecek misyonu olan Nasa fonları için rekabet ediyor - kuyruklu yıldızlar, asteroitler ve gezegenler. McKay, "Şu an rekabet etme şansımız var" diyor. "Ama bence kötü bir hikayemiz var: Hayatı bulacağız, ne bulacaksınız? Yarışmayı kazanacağım konusunda iyimserim, çünkü bu zorlayıcı bir hedef. "

Gökbilimciler, 1960'lı yılların sonlarına doğru, ayın yaşamı taşıdıklarını kuramsallaştırdı.

Bununla birlikte Enceladus, Güneş Sistemi'ndeki, buzlu dünyada, sıvı su ve muhtemelen mikroskobik bir hayatla sadece bir tanesidir. Diğer adaylar arasında Jüpiter'in aylarından üçü var: Europa, Callisto ve Ganymede. Neptün'ün uzak ayı Triton bile aşırı yaşam için yaşanabilir.

Europa, belki de keşif için en iyi bilinen hedeftir. Gökbilimciler, 1960'lı yılların sonuna gelindiğinde, ayın yaşamı etkileyebileceğini teorileştirdiler. 2001 yılı kitabının yazarı Arthur C Clarke, buzun altında büyüyen dev bitkileri bile hayal etti. 1990'ların sonunda Nasa'nın Galileo soruşturmasından yapılan gözlemler, Europa'nın buzlu bir yüzey kabuğunun altında yaklaşık 15-20 km (9.3-12.5 mil) bir suyun okyanusu olduğunu kanıtladı. Buzların içinde sadece birkaç kilometre su gölünün bulunduğu alanlar da olabilir.

Enceladus'a dönmek için on yıllar beklemek zorunda kalabiliriz ancak Europa yakında ayrıntılı olarak incelenecektir. Esa, olasılıkla uzay araştırmasında en kötü kısaltma olan Jüpiter Icy Moons Explorer'ı simgeleyen Juice adı verilen bir uzay aracı inşa ediyor (adı geç saatlerde bir barda geç bir şekilde tasarlanmış ve değiştirilebileceği konusunda güvenilir bir şekilde bilgilendirildi). 2022'de piyasaya sürülecek olan soruşturma, Jüpiter'i yörüngede gezecek ve Europa, Ganymede ve Callisto hakkında ayrıntılı çalışmalar yapacak.

Buz delici testi (Kredi: Nasa)

Sıvı suya büyük olasılıkla buz tabakalarından geçen bir robot delme yoluyla ulaşılacaktır (Kredi: Nasa)

Nasa ayrıca, Europa Clipper olarak bilinen 2020'li yılların ortalarında bir misyon planlıyor . Bu robot uzay sondası Europa'yı yaklaşık 40 kat uçmak ve yüzeyini detaylı bir şekilde incelemek için tasarlanmıştır.

Bu arada, Pasadena'daki Jet Propulsion Laboratuarı'nda (JPL), mühendisler bir sonraki adım üzerinde çalışıyorlar: bu buz gibi dünyalar için robotik lander'lar ve örnekleme sistemleri tasarımı.

Robotik mühendisi Hari Nayar, "Buz ayları, çalışması son derece zor olan yer" dedi. "Soğuk, uzak, engebeli ve sadece birkaç kilometrelik buzla sıvıya dalmak son derece zor bir sorundur."

Bir zamanlar ölü aylar sayılan dünyalarda - ancak küçük - herhangi bir yaşam bulma, tüm zamanların en temel keşiflerinden biri olurdu

Nayar, numuneleri toplamak için buzun üstünden ilerleyebilen bir robotla sonuçlanan bir dizi kara görevini öngörüyor. "Bu sorunu henüz tam olarak çözmedik" diyor ve ekliyor: "Ancak JPL'de zeki kişiler var".

Ekibi, Europa gezici ve aletleri buza kilitlemek için ısıtılmış uçlar kullanan bir demirleme sistemi de dahil olmak üzere bir dizi kavram geliştirdi. Yüzeylerin altındaki örnekleri almak için kullanılan teknolojiler arasında kabuğa doğru eriyen nükleer ısıtılmış bir robot yer alıyor. Başka bir tasarım, buzun kesilmesi için bir matkap kullanıyor ve analiz için bir tüp yedekleme numuneleri hazırlıyor.

Cassini uzay aracı (Kredi: Nasa)

Cassini uzay aracı, Enceladus'un su yataklarını araştırmış olabilir - ancak yakında Satürn'ün atmosferine çarpacak (Credit: Nasa)

Şimdilik, bu cihazlar sadece erken bir "konsept ispat" aşamasındadır ve muhtemelen en iyisi geçici dolap olarak tanımlanmaktadır. "Laboratuarda birtakım prototipler inşa ettik, ancak görev en az 15-20 yıl uzakta" diyor Nayar: "Çalışacağımız bir çözümümüzün henüz olduğunu düşünmüyorum, ancak bize zaman tanıyor" Misyonları geliştirmek için. "

Bir zamanlar ölü ayları kabul eden dünyalarda - ancak küçük - herhangi bir yaşam bulma, tüm zamanların en temel keşiflerinden biri olurdu. Bu, hayatın Evren boyunca yaygın olması ihtimalini ortaya koyar.

Ancak, galaksideki başka yerlerde hayat aramak için büyük bir problem var: gerçekten arayan insanlar gerçekten onu bulmak istiyorlar.

Sıradışı iddiada olağanüstü kanıtlar gerekiyor - Chris McKay, Nasa

"Hayat aramaya özen, cevabın evet olmasını istiyorsanız," diyor McKay. "Mars'ta ya da başka herhangi bir yerde yaşama gibi bazı olağanüstü iddialara sahip yayınlanmış kağıtları gördüm ve verilerin çok seçici ya da dar bir şekilde yorumlanmasına dayanıyorlar."

Bu, birden çok numunenin alınmasını ve uzay aracının mikroplardan tamamen arındırılmış olmasını sağlamaktadır, bu nedenle örneklenen herhangi bir hayat, Dünya'dan tanıtılmak yerine, buz gibi aylardan gelmektedir.

McKay, "Sıradışı iddialar olağanüstü kanıtlara ihtiyaç duyuyor" dedi. "Aklıma başka bir dünyada hayat buldukça olağanüstü bir iddia yok - ikinci bir oluşum."

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image