Arama

Toplumsal cinsiyet kalıplarına sertçe geçmek için Reklamcılık Standartları

6 yıl önce

Basit ev işleri ve kadınlar temizlemek için ayrılan erkekler göstermek reklamların daha güçlü bir düzenleme olmalıdır, İngiltere reklamı denetleyen vücut diyor.

Toplumsal cinsiyet kalıplarına sertçe geçmek için Reklamcılık Standartları
ad image
ad image

 

Reklamcılık Standartları Kurumu, basmakalıp cinsiyet rolleri olan reklamlara yaklaşımını gözden geçirmiştir.

İnsanları cinsiyet türlerine uymayan veya cinsiyet rollerini güçlendiren kişilerle alay eden reklamların "bireyler, ekonomi ve toplum için maliyet" oluşturduğu sonucuna varılmıştır.

Sonuç olarak yeni kurallar hazırlanacaktır.

Reklam Standartları Otoritesi (ASA), 2015 yılında halkın "plaj gövdesi hazır" reklam kampanyasına tepkisini takiben bir inceleme yapmaya karar verdiklerini açıkladı ve zayıflama ürünü için bir reklamda bikini kaplı model göstermek için bir şikayet dalgası yarattı. Eleştirmenlerin toplumsal olarak sorumsuz olduğunu söyledi.

Eskiden, ASA nesneleştirme, uygunsuz cinselleştirme ve genç kadınların sağlıksız ince olması için arzu edilen bir şey olduğu yönünde reklamları yasaklamıştır.

Ancak, düzenleyici, mevcut yönergeleri ihlal etmediği için, araştırmacı olmadığı ya da karara bağlamadığı, geleneksel rolleri takip etmeyen cinsiyetçi kalıplaşmış ya da alaycı kişilere yer verilen reklamlar hakkında şikayetçi olmuşlardır.

Bir örnek, kızların büyümekte olan balerin ve oğlanın mühendis olmasını gösteren Aptamil bebek sütü formülü için bir reklamdı. GAP ilanları hakkında bir çocuğun akademik hale geldiğini ve bir kızın "sosyal kelebek" haline geldiğini gösteren şikayetlerde bulunuldu.

Protein Dünyasının reklamı, soran Resim telif hakkıPA

Resim yazısıProtein World's 2015 reklamı büyük bir tepki yarattı

KFC'ye yönelik bir tanıtımda, erkeklik eksikliği yüzünden endişe duyduğunu söyleyen biriyle diğerini kaşıyan bir adam yer aldı.

Gözden geçirme, gösterilen basmakalıpların "insanların kendilerini nasıl gördüklerini ve başkalarının onları nasıl gördüklerini olumsuz olarak sınırlayan varsayımları güçlendirecek" yeni standartların dikkate alınmasını önerdi.

ASA Genel Sekreteri Guy Parker, "Toplumda cinsiyet rolleri üzerine eski ve stereotipik görüşleri güçlendiren resimler, haksız sonuçlar çıkarmada rol oynamaktadır." Dedi.

"Reklam eşitsiz toplumsal cinsiyet sonuçlarına katkıda bulunan pek çok faktörden yalnızca bir tanesiyken, daha sert reklamcılık standartları eşitsizliklerin çözümünde ve bireyler, ekonomi ve topluma yönelik sonuçların iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir" dedi.

Bununla birlikte, tüm stereotipler yasaklanmaz.

ASA, bir kadının temizlenmesini veya DIY görevlerini yerine getiren bir erkeğin gösterilmesini önerdi.

Ancak bir aile karışıklık gösterdiği ve kadının tamamen kendi sorumluluğunda kaldığı veya bir kişinin "basit ebeveyn veya ev işleri yapmaya çalıştığı ve başaramadığı" gösterildiğinde kabul edilemez olurdu.

ASA ayrıca, spesifik aktiviteleri öne süren reklamların sadece erkeklere veya kızlara uygun olduğunu ortaya koyan reklamların sorunlu olduğunu belirtti.

Etiketler :
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

You may also be interested in;

Yorumlar

ad image
ad image